Do Vánoc 2023 zbývá:
 
 

Jelikož se většina z nás neloučí s vánočním stromkem ráda, potěší nás vědomí, že nemusíme svůj vánoční stromek vyhodit, ale že se z něj můžeme radovat celá léta a pěstovat jej na balkoně, lodžii nebo na zahradě.

S živými vánočními stromky jsme se poprvé setkali na vánoční výstavě Bonsai klubu Praha konané v Muzeu hlavního města Prahy na přelomu let 1979 – 1980. K vidění zde byly stříbrné smrky, smrk srbský a náš domácí smrk ztepilý. Vysazeny byly do keramických nádob (sedláků) a květináčů. Dnes, po mnoha letech, živé stromky v našich příbytcích zdomácněly a jejich prodej je již v předvánoční době samozřejmostí.

vánoční stromek

Stromy jsou zapěstovány v kontejnerech anebo s kořenovým balem z volné půdy. Lepší jsou stromky z kontejnerů. Stromky můžeme nakoupit už v říjnu nebo listopadu. Přesadíme je do vybrané nádoby. Podle potřeby zaléváme, aby byl kořenový bal rovnoměrně vlhký. Kořeny nesmí stát ve vodě. Náš stromeček necháme venku až do prosince. Krátce před Vánocemi jej přeneseme do bytu. Nejprve do chladné místnosti, kde se netopí nebo kde se udržuje pouze nízká teplota. Když mrzne, dáme stromek do fóliového pytle a ten zavážeme. Přeneseme jej do místnosti a teprve druhý den fólii odstraníme a dáme na definitivní místo. Stromek ozdobíme. Nezapomeneme podle potřeby zalévat. V bytě necháme stromek přes Vánoce, nejdéle však čtrnáct dnů. Pak jej stejným způsobem vrátíme zpět. Při oblevě nebo ještě lépe až na jaře ho vysadíme do volné půdy do zahrádky.

Kromě zmíněných smrků je velmi pěkná jedle bělokorá, korejská nebo kavkazská. Půvabné jsou ovšem i ostatní druhy jehličnanů. 
 

Napiš komentář