Do Vánoc 2024 zbývá:
 
 

Americký symbol vánoc je Santa Claus. Je to bělovlasý, baculatý stařík, který naděluje dárky především ve Spojených státech. Původně byl zobrazován různě. Americké děti ho v devatenáctém století znaly jako břichatého holandského námořníka s dýmkou a v zeleném kabátku. (Což souviselo s tím, že právě holandští přistěhovalci do Ameriky přivezli svého svatého Mikuláše – Sinterklaase, ze kterého se pak Santa vyvinul.) Jeho dnešní podoba však nevznikla na základě lidové tvořivosti, ale na zakázku Coca-Coly.

V roce 1931 totiž Santu pro reklamní kampaň společnosti nakreslil malíř Haddon Sundblom. Zadání znělo: zobrazit Santu ve firemních barvách. Legendární postavičku Sundblom vypodobnil jako veselého, baculatého staříka s bílým plnovousem, který se nedělá starosti s nadváhou, chodí vždy pečlivě oblečený do červeného pláště s hermelínovým lemem a pes kulaťoučké bříško si utahuje kožený páse. Tato jeho podoba díky každoročním reklamním kampaním Coca-Coly pronikla do celého světa.

V Americe

Podle legendy bydlí Santa Claus ve Finsku za polárním kruhem se svojí ženou. Balíčky mu pomáhají připravovat skřítci a pak je rozváží na saních tažených soby. Do domácností vchází krbovými komíny, dárky pro děti nechává v připravených ponožkách připevněných na okraji krbu.

Původ této postavy se odvozuje od svatého Mikuláše, biskupa v Mytře (území dnešního Turecka). O svatém Mikuláši si přečtete v sekci Historie vánoc. 
 

Napiš komentář