Do Vánoc 2024 zbývá:
 
 

Snad nejmladším vánočním zvykem je strojení stromku. Předchůdci klasických smrčků, boroviček a jedliček byly pravděpodobně ovocem, pentlemi a cukrovinkami zdobené haluzky a pruty – tak zvané dary pastýřské, a to již při římských saturnáliích, pořádaných ve starověku. K nám se zvyk zdobit vánoční stromeček rozšířil z německých oblastí, odkud se v 17. století šířil po celé Evropě. Zdomácněl především v domech nejbohatších měšťanů a posléze i šlechty. Do lidových vrstev pronikal pomalu, někde ho neznali ještě koncem 19. století.

Poprvé se klasický vánoční strom, jak ho známe i dnes, objevil v roce 1605 v německém Štrasburku a byl ozdoben různobarevnými papírovými růžemi, panenskými jablíčky, cukrovinkami a pozlacenými řetězy. Roku 1816 zdobil už i rakouský císařský dvůr. V průběhu minulého století se začal objevovat v aristokratických sídlech ve Francii, Anglii, Dánsku a Norsku.

Tradice vánočních stromků

V Praze poprvé spatřili ozdobený a osvícený vánoční strom hosté ředitele Stavovského divadla J. K. Liebicha, který je v r. 1812 pozval na oslavu Vánoc na zámeček „Ztracená varta“ v Libni.

V roce 1924 byl poprvé na veřejném prostranství postaven vánoční stromeček v Brně. Zasadil se o to spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který našel pod stromem opuštěné děvčátko. Strom byl na jeho popud přemístěn do města a pod něj byla umístěna kasička, do níž mohl každý přispět na opuštěné děti. Tato tradice se v Brně dodržuje dodnes.

V posledních letech se stále častěji objevují stromky umělé. V některých oblastech, např. v Austrálii nebo na jihu USA, kde je lesní porost skromný, jsou v podstatě východiskem z nouze. Staly se však módním trendem prakticky v celém světě. Ačkoliv bezesporu mají své přednosti (jsou stále zelené, neopadají a můžeme je využívat mnoho roků za sebou), přece jen jim chybí ona přirozená vůně jehličí, která neopakovatelně provoní celý byt.

U nás se dříve vánoční stromek zavěšoval zpravidla pod dřevěný strop světnice špičkou dolů nebo se stavěl do dřevěných podstavců v podobě kříže. K vánočnímu stromku neodmyslitelně patřily svíčky jako symbol božího světla z Betléma. 
 

Napiš komentář