Do Vánoc 2024 zbývá:
 
 

Originální obal je při chystání dárků (a to nejen vánočních) takovou závěrečnou tečkou za vším naším snažením. A přestože i při jeho výrobě lze dát prostor kreativitě a fantazii, náleží – kupodivu – tato fáze k těm méně oblíbeným. Pokud máte pocit, že nepatříte k šikulkám, které si se vším vědí rady, ale nechce se vám využívat balicích služeb, inspirujte se našimi tipy. Určitě vás přitom napadnou další zajímavé varianty…

1. orchidej

orchidej Balení dárků

Každá žena uvítá spojení milé pozornosti s květinou (ať už je to růžička nebo nákladnější orchidej) – dostane tak vlastně dárky dva.

Balíček nebo krabičku převažte stužkou do kříže a na středu vsuňte pod stužku jediný květ v malé plastové ampulce s vodou.

 

2. dárek s vějířem

dareksvejirem

Lesklé oboustranné papíry nabízejí množství zajímavých efektů, vytvořených kombinací obou ploch. Jako například dvoubarevný vějíř.
Při balení dárku si ponechte na konci větší přesah papíru a naskládejte ho do harmoniky. Pak ho v polovině stáhněte (překroucení zafixujte lepicí páskou) a vnější část papíru otočte – vzniknou tak dva vějířky, každý jinak barevný. Překroucení zakryjte velkou mašlí.

 

3. „bombónek“ pro děti

bombonek

Děti milují překvapení. Dárek v podobě velikého bombónu pro ně bude velkou neznámou – o to více se budou na jeho rozbalení těšit.
Předmět zarolujte do lesklého barevného papíru, případně ještě do celofánu a na obou koncích převažte.

 

4. „košile“

kosile

Věřili byste, že z papíru snadno vykouzlíte košili? A může být dokonce i ve stejném stylu jako obsah balíčku – country kostkovaná, hippie s věty nebo jednobarevná smokingová.
Nejprve zabalte krabici do papíru. Pak vytvořte z dvojitého proužku papíru zapínání a límec. Nakonec přilepte tuhým lepidlem košilové knoflíčky a šup s dárkem pod stromeček!

 

5. láhev

flaska

Zabalit láhev s vtipem vábec není snadné. Ale přece dědečkovi nepředáte oblíbený mok jen s mašlí na hrdle…
Při balení láhve ponechte papír na jedné straně delší a naskládejte ho do vějířku. Konec zafixujte na spodním okraji láhve průhlednou lepicí páskou, tu zamaskujte mašličkou. Taková adjustáž bude působit velmi slavnostně.

 

6. balíček se zvonečkem

balicek-se-zvoneckem

Neumíte efektně vázat mašle, a přesto byste chtěli překvapení pro maminku hezky zabalit? Kupte si na ně sáček!
Dárek vložte do sáčku a jeho horní okraj srolujte společně se svazkem tenkých stužek nastříhaných na přibližně stejnou délku do ruličky. Poté volně visící konce stužek pomocí nože ozdobně nakruťte, na střed přehybu přilepte zvoneček.

 

7. skládaný dárek

skladany-darek

Princip skládání sámku na tomto balíčku je shodný jako při skládání vějířku. Z delšího přesahu papíru však nevytváříme harmoniku, ale sklady, které nakonec zafixujeme a doplníme mašlí.

 

8. dárek s kouskem přírodniny

darek-z-prirodniny

Tento balíček je klasicky zabalený, jen je zde přes ozdobnou širokou stuhu použitý lýkový provázek a střed balíčku je dozdoben kouskem přírodniny např. větvičkou, břečťanem, suchými květinami, travinami, sušenými plátky pomeranče.

 

9. různé způsoby zdobení krabic

Potřebujete na dárek pevný obal? Jestli nechcete kupovat dárkové krabice, použijte třeba ty od bot. Sáhněte tentokrát po štětci a barvách (např. Balakryl, Balakom), po zlatém nebo stříbrném spreji, vezměte na pomoc dekorační fólie, flitry, stužky a dejte se do díla.

 

zelena-krabice

Při natírání krabice s lakovaným povrchem zanechává Balakryl viditelné tahy štětcem, podobné technice fládrování. Po zaschnutí můžete povrch polepit stříbrnými vločkami. Než víko uschne, posypejte ho glitry. Nakonec ozdobte mašlí, uvázanou z několika druhů stuh s kovovými drátky.

 

lososova-krabiceLososové krabici jsme do horní části vyřízli motiv stromečku, přestříkali ji zlatavým sprejem a výřez zdůraznili zlatou konturou. Celé víko je z vnitřní strany podlepeno plstí (lze použít i efektní lesklou fólii). Nakonec jsme připevnili zlatozelené stuhy.

 

krabice-evaKupované i doma dělané dárkové krabičky se nemusí převazovat stuhami, když je ozdobíme vánočním motivem nebo jménem obdarovaného. Můžeme je na víko vyšít zlatou nití nebo písmena namalovat lepidlem a posypat glitry.

 

10. zdobení lahví

lahve

Na zabalení lahví se dá použít také krepový papír, lepenka i barvy. Fantazii se meze nekladou. Zdobit lze pomocí stuh, korálků, květů, i přírodnin. Vše záleží na příležitosti a samozřejmě i naturelu odbarovaného.

 

11. mašle

maslicka

Červená mašle je bezva fór na menší textilní dárky. Vyberte si měkčí balicí papír, dárek do něj zarolujte, volné konce stočte dospod, slepte páskou. Balíček nakonec převažte páskou ze stejného papíru a hezky upravte do mašle.

 

12. krabice z lepenky

krabice-z-lepenky

Krabice z lepenky, ale i další typy balení získají na exkluzivitě, když je ozvláštní dekorace z korálků. Hvězdičky, kytičky i vločky pak mohou zdobit vánoční stromeček.

 

13. krabice z lepenky

modry-darek

cerveny-darek

Zdobit se dá rovněž korálky nebo papírovými dekoracemi.

 

14. dárek se střapci

darek-se-strapci

Dárek se střapci vypadá půvabně a jeho výroba je snadná. Zvolte zajímavý papír, spodní část zahněte obvyklým způsobem, v rozích horní části vytvořte děrovačkou otvory a těmi protáhněte šňůrky, které jsou na jednom konci zakončeny střapci.

 

15. stromeček

stromecek-darek

Pod „sukněmi“ stromečku se může ukrývat lahvinka určená tatínkovi. Připravte si tři kornoutky, dva ustřihněte, abyste je mohli navléknout na láhev a přilepte je ke sklu.
16. zelené psaníčko

zelene-psanicko

Krabice – psaníčko – můžeme zakoupit v papírnictví, natřít barvou a ozdobit motivy ze zlaté samolepicí fólie.

 

17. zlatá láhev

zlata-lahev

Zlatá láhev se stylizovanou kometou může ukrývat třeba sladké pití, které Ježíšek nadělí babičce. Až ji budete balit, ustřihněte si delší papír, abyste z jeho horní části mohli vytvořit ocas komety. Zvlášť vyskládejte kolečko, stočte je a připevněte oboustrannou lepicí páskou.

 

18. sněhulák

snehulacek

Svetr nebo bundu srolujte, zabalte a převažte stužkou do tvaru sněhuláka. Hrnec a mrkvička jsou z papíru. 
 

Napiš komentář